Posmak skandynawskiego stylu hygge

Zapraszamy do lektury artykułu na temat nowej koncepcji lobby.

Żródło: Outsourcing&More, maj/czerwiec '19

Tłumaczenie artykułu: Vastint nie do poznania zmienia lobby w budynkach swoich parków biznesowych Business Garden. Zamiast dotychczasowych sterylnych wnętrz, teraz pracowników i gości biurowców tego dewelopera witać będą przyjazne i ciepłe przestrzenie współgrające z duchem innowacyjności i gościnności kompleksów . Za projekt nowych lobby odpowiada londyńskie studio architektoniczne turnerbates Design & Architecture.

Projekt pilotażowy został zrealizowany w holu jednego z budynków Business Garden w Warszawie. Zamierzony klimat nadają wnętrzom drewno, naturalne tkaniny i odpowiednio dobrane oświetlenie. „We wnętrzach pojawiły się wygodne fotele, dębowe ławki i wolnostojące regały wystawowe. Na ścianach zawisły obrazy namalowane przez miejscowego artystę, inspirowane jednym z najpiękniejszych parków w Warszawie: Łazienkami Królewskimi, a także cyfrowa sztuka autorstwa turnerbates. Tradycyjna recepcja została zastąpiona wielofunkcyjnym biurkiem wspieranym przez specjalne strefy, które mogą być używane przez najemców jako luźne miejsca na przerwy lub spotkania” – wyjaśnia Ewa Łydkowska, Marketing Manager Vastint Poland.

Wymyślone na nowo lobby to już nie tylko przestrzeń, przez którą po prostu przechodzi się do recepcji, a następnie szybko wjeżdża windą na właściwe piętro biurowca. Zgodnie z opracowaną koncepcją, która nawiązuje do duńskiego pojęcia hygge oznaczającego równowagę, ciepło i wygodę, lobby ma zapraszać do środka i stanowić przyjazną przestrzeń stanowiąca logiczne przedłużenie biura. „Chodzi o stworzenie miejsca dostosowanego do współczesnego stylu pracy” – wyjaśnia Howard Bates ze studia turnerbates specjalizującego się w projektowaniu wnętrz obiektów komercyjnych, któremu powierzono przygotowanie projektu nowego lobby. „Obecnie coraz większą popularność zyskuje praca mobilna, rośnie popularność coworkingu oraz grono osób, dla których biuro to każde miejsce, w którym mogą połączyć się z Internetem. Chcieliśmy, aby nowe lobby w budynkach Vastint stanowiło atrakcyjną, przyjazną przestrzeń, w której można się zrelaksować, wypić filiżankę kawy lub przeprowadzić mniej formalne spotkanie służbowe”.

Przerwa od biura

Nowe lobby ma w poszczególnych biurowcach Vastint stanowić specjalną przestrzeń, do której pracownicy mogą np. przenieść się z laptopem, by zająć się swoimi obowiązkami w bardziej nieformalnym otoczeniu lub bez oporów porozmawiać przez telefon na prywatne tematy. „Chodziło nam o miejsce, w którym można zrobić sobie przerwę od biurowej codzienności bez konieczności opuszczania budynku” – wyjaśnia Howard Bates. „Poszukując spokoju i zmiany otoczenia, wiele pracowników biurowych codziennie wymyka się np. do popularnych kawiarni. W tym przypadku dajemy im atrakcyjnie zaaranżowaną powierzchnię, do której mogą przenieść się w dowolnym momencie. To rozwiązanie doskonale koresponduje ze znakomicie zaaranżowaną przestrzenią wokół biurowców Business Garden”.

Aranżacja lobby, które w ciągu kilku miesięcy powstaną we wszystkich budynkach kompleksów Vastint w Polsce, ma być z jednej strony atrakcyjna, aby pracownicy i goście najemców chcieli spędzać w nim czas, a z drugiej – odpowiednio neutralna, aby stanowiła nienarzucające się tło dla marek firm  wynajmujących przestrzeń w budynkach.

Indywidualny charakter

Jednym z podstawowych założeń nowego projektu jest radykalne zerwanie z szablonowością. Każde lobby otrzyma indywidualny charakter – z jednej strony pozwalający na pierwszy rzut oka odróżnić od siebie poszczególne obiekty, a z drugiej nawiązujący do lokalnej specyfiki. I tak np. lobby stołecznych biurowców nawiązuje do warszawskiej „starówki” oraz ogrodów położonych w sąsiedztwie Zamku Królewskiego. Architekci starali się też uwzględniać jak najwięcej elementów wykończeniowych pochodzących od lokalnych dostawców, a dekoracje zostały zamówione u miejscowych artystów, np. związanych z warszawską ASP. Jednocześnie u podstaw całej koncepcji leży skandynawska stylistyka, co wyraźnie widać w stonowanych kolorach oraz materiałach wykończeniowych wybranych przez architektów. Nowe lobby mają być przestrzenią z dużą ilością drewna oraz materiałów pochłaniających hałas. Ta dbałość o szczegóły ma zwiększyć satysfakcję z miejsca pracy, która przekłada się nie tylko na lepsze samopoczucie użytkowników budynków, ale także na ich wyższą wydajność.

Stąd właśnie indywidualne podejście architektów do np. oświetlenia i wyposażenia poszczególnych wnętrz, które na deskach kreślarskich studia turnerbates stały się całkowicie unikalne. Ponieważ lobby oferują różną powierzchnię oraz są niejednakowo naświetlone, praktycznie nie ma wśród nich dwóch identycznych przestrzeni. W niektórych przewidziano większe stoły do prowadzenia spotkań w liczniejszym gronie, w innych natomiast zdecydowano się mocniej zaakcentować biofilię i zwiększono ilość zieleni we wnętrzu. Dzięki temu każde lobby jest jedyne w swoim rodzaju. Chociaż architekci od początku zakładali indywidualne podejście do biurowców, projekty charakteryzują się jednak pewnymi cechami wspólnymi. Przykładem mogą być budynki Business Garden w Warszawie i Poznaniu, gdzie zdecydowano się na zastosowanie cyfrowej recepcji, która ma tworzyć wrażenie otwartości i transparentności. Zamiast więc zgłaszać się do pracowników, każdy będzie mógł samodzielnie zarejestrować swoje wejście do budynku za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego celu tabletu.

Lobby mają pełnić jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Wraz z  zielonymi ogrodami otaczającymi budynki tych kompleksów , będą służyć  również podtrzymywaniu więzi społecznych wśród pracowników. „Kiedy projektowaliśmy otoczenie biurowców Business Garden, niektórzy pytali czy zamierzamy grodzić teren. Dla nas było oczywiste, że powinien on być przestrzenią publiczną” – przypomina Howard Bates. „Tak samo jest w przypadku lobby, które ma być miejscem nie tylko dla pracowników najemców, ale również np. dla okolicznych freelancerów” – dodaje.

Załączniki

Vastint EN.pdf

Pobierz